Strašnická vozovna oslavila neuvěřitelných 110 let

Jan Čížek / Historie / / 0 Komentářů / 5 líbí

Za rok stejné výročí oslaví vozovna Střešovice!

Nedávno jsme si s přáteli pronajali historickou tramvaj. Tento zážitek umožňuje Pražský dopravní podnik. Jízda po Praze v otevřeném voze je nevšední záležitost, když si ovšem uvědomíme, že výpravčí tak jezdili v létě ale i v mrazech, pak si člověk říká, jak se máme dobře. V Praze se tramvají jezdí už neuvěřitelných 143 let.

Ze začátku to byla koněspřežka, tedy vagón táhl pár koní, od roku 1891 nám František Křižík zavedl elektrickou tramvaj. Ta se uchytila pořádně až v roce 1896 a v roce 1897 Praha založila Elektrické podniky král.hl.m. Prahy. Jejich účelem bylo sjednotit tramvajové trasy pod hlavičku města. Do té doby totiž většina tramvajových tratí byla soukromá a na některých dokonce cestující platili mýto mezi jednotlivými obcemi.

V roce 1907 byl proces sjednocení pražských tramvajových tratí konečně dokončen, v provozu bylo 55 km tratí s 17 linkami. Rok nato byla založena strašnická vozovna s kapacitou 90 vozů. Právě historickou tramvají z roku 1908 se můžete projet s Dopravními podniky. Tramvaj rachotí, výpravčí píská při zastavení a odjezdu ze zastávky. Když se blíží zastávka zacinká. Vše je přesně tak, jak bývalo, naskakovat se může i za jízdy. V tramvaji fouká, je tam zima. Ale má přesně tu romantiku staré Prahy, kterou má mít. Držme si naše tradice, ty nás totiž dělají těmi Pražáky, kterými jsme.

You can enable/disable content protection from Theme Options and customize this message too.