Jan Čížek: Teď prší, ale co bude v létě?

Jan Čížek / Nezařazené / / 0 Komentářů / 6 líbí

Asi jste to i sami zaznamenali. Každý rok prší méně a méně, trávníky nám vysychají a jsou čím dál horší. Já to pozoruji na své zahradě dlouhodobě. Nádrž na zachytávání dešťové vody je každým rokem prázdnější a není čím zalévat. Praha prostě vysychá, to je realita.

Je proto potřeba se o vodu starat a nepouštět ji do kanálu. Zde by se měly zamyslet nad strategií zadržování vody v parcích a využívání dešťové vody pro zalévání zelených ploch především naše městské části a magistrát. Některé příklady jsou dobře známy, třeba zelené tramvajové pásy. Ty, které jsou zalévány, jsou celý rok krásně zelené a vypadají skvěle, tam kde zálivka není, se v létě mění v nevzhledný úhor. Přitom by se na zavlažovací systém mohla všude využívat dešťová voda z okapů přilehlých domů. Podzemní cisterny nejsou tak finančně náročné a voda je pak zdarma.

Naši starostové, ať chtějí, nebo nechtějí, se musí začít touto myšlenkou seriózně zabývat. Včera bylo pozdě. Prostě spoléhat se na déšť už nejde a ani nepůjde. Chceme-li mít parky celý rok zelené, bez závlahových systémů, které budou napojeny na cisterny s dešťovou vodou, se neobejdeme. Běžní občané, kteří mají rodinné domy, mohou již dnes využít dotace a podzemní cisternu na dešťovku, napojenou na závlahu, si vybudovat. Info najdou na www.destovka.eu. Stát pokryje náklady až do výše 50 000 korun, což je zhruba výdaj i se stavebními pracemi.

A jaké jsou vaše zkušenosti s dešťovkou na zalévání? Používáte pitnou vodu, nebo dešťovku? Napište mi, nejlepší řešení zveřejníme. Jan Čížek jan.cizek@ceskydomov.cz

You can enable/disable content protection from Theme Options and customize this message too.